Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Sommarsamtal 7: Solen skiner! Lär mer om solelforskning i möte med professor Marika Edhoff.

tis 2 aug 2022 kl 18:00 - 20:30
150kr

Marika Edhoff är professor i materialforskning och ledande  inom utvecklingen av solcellsmaterial, ledamot av Energimyndighetens utvecklingsplattform Kraft och grundare av solcellföretaget Solibro..

Forskning på effektiva solceller handlar i detta samamnhnag om att utveckla effektiv solfilmsteknik. Man arbetar med tunna filmer som har flera funktioner, är ljusledande eller ljusabsorberande, genomskinliga. De ljusabsorberande kan anpassas till solljusets spektrum med resultat att imponerande 20% av solljuset kan omvandlas till elektrisk effekt. 

Lekmannen kan känna, att denna forskning väcker särskild förtröstan. Solen finns ju med oss långt bortom slutet av vår mänskliga historia!

Att avrunda våra samtal om den centrala energifrågan, som också aktualiseras i vår utställning Vallonerna en berättelse, är hoppingivande.

Entréavgift 150:- Betalas via Swish nr 123 537 1133 eller Bankgiro nr: 5712-3127 eller via biljettköp nedan (PayPal). Om du betalt via Swish eller Bankgiro räcker detta som biljettköp.

Detaljer

  • Datum: tis 2 aug 2022
  • Tid:
    18:00 - 20:30
  • Kostnad: 150kr

Arrangör

  • Lövstabruks kulturförening i samverkan med Musik i Uppland och Tierps kommun.
  • Telefon 0730466985
  • E-post birgitta.ow@gmail.com

Plats

  • Lövstabruks Skola/Bygdegården
  • Västra gatan
    Lövstabruk,
    + Google Map